Seminář Jak mít v kampani influencera a nezbláznit se z toho je za námi. A jak tedy na to? Přečtěte si highlighty našeho setkání.

Influencer marketing je i několik let po jeho ustálení na našem trhu obestřen mýty, které mohou zasáhnout do úspěšné realizace kampaně a jejího dotažení do konce. V základu myslete na to, že se jedná o aktivity, které jsou rovnocennou součástí marketingového mixu a je k nim potřeba přistupovat profesionálně. Pracujte s nástroji, daty, mějte jasné cíle a se všemi zúčastněnými jednejte transparentně a s důvěrou.

Téma, které se objevovalo v téměř každé prezentaci byl brand match. Ten je často mnohem důležitější, než samotná čísla. Své o tom pověděla Lenka Kotenová, která stála před výzvou volby ambasadora pro Jack Daniel’s a představila, jak důležité je poznat sám sebe a vyprávět příběhy.

“Aby osobnosti mohly předat vaše hodnoty, musíte vědět, jací jste vy i ony, zda si sedíte a co od sebe očekáváte.”

Pak dosáhnete skvělých výsledků, které jsou udržitelné a mají přesah. Stranu zadavatele reprezentovala také Markéta Bohumská za Dáme jídlo, ve kterém si z influencerů budují nejlepší kamarády a dlouhodobé ambasadory. Je to cesta, která se v poslední době nejvíce vyplácí z hlediska návratnosti investic a důvěře v produkt i influencera.

Účastníci diskuse o označování reklamy.

Účastníci diskuse o označování reklamy

Za influencery povídali instagrammerka Victoria Velvet a youtuber Lukefry. Přestože oba mluvili o odlišných fázích projektu, jejich myšlenky se shodovaly a inspirovaly k efektivnějším partnerstvím. Těch můžete dosáhnout například tím, že přijmete komunikační styl influencera a ne naopak. Victoria zdůraznila, že “pokud značka donutí influencera změnit jeho komunikační styl, fanoušci to ve většině případů nepřijmou pozitivně“. Lukáš také zdůraznil, že influenceři si “proklepnou” značky, které je oslovují. O spolupráci se prý rozhoduje na základě vztahu k brandu, minulosti brandu, důvěry k němu, cílové skupině a finančního ohodnocení.

“Potřebuju vědět cíl kampaně. Ale uvědomte si, že nejsem Horst Fuchs. Nedělám teleshopping. Znám svou diváckou základnu a k té mám zodpovědnost.”

Velmi živou částí semináře byla diskuse o označování reklamy. O té si můžete přečíst v článku na Médiáři.

Značení reklamy na sítích v kostce:

  • Zákon říká značit, ale v praxi je reklamní úmysl influencera možné prokázat obtížně.
  • Případná podezření vyšetřují živnostenské úřady, kterým po odpovědi „dělal jsem, protože mám tento produkt rád“ (influencer) a „my si nic nezadávali“ (značka) prakticky další možnosti nezbývají.
  • Etika ale velí značit, neznačené příspěvky mohou narušovat i důvěru mezi influencerem a jeho publikem.
  • Značit by se měly všechny příspěvky motivované čímkoli jiným, než osobním zájmem influencera (finanční plnění, barter, poskytnutý produkt).
  • Preferovaný je způsob značení s využitím nástrojů Facebooku, Instagramu či YouTube.
  • Případně lze používat libovolný srozumitelný hashtag, nejlépe #spolupráce, #partnerství a podobné. #Ad podle výzkumu FSV UK většina uživatelů neporozumí.